اخبار

چگونه انگلیسی را خوب صحبت کنیم؟

مکالمه انگلیسی آسان خواهد بود تنها در صورتی که تمرین صحیح و مستمر داشته باشید.

در این مقاله ۱۰ روش موثر برای تقویت مکالمه انگلیسی را با اقتباس از وب سایت www.fluentu.com بررسی خواهیم کرد:

  • تمرین کنید! کم اما مستمر

آیا شما به دلیل مشغله زیاد تنها یک روز در هفته انگلیسی تمرین می کنید اما به مدت زیاد؟

متاسفانه این روش بازدهی خوبی نخواهد داشت. راه حل بهتر این است که هر روز تنها چند دقیقه تمرین کنید. در ترافیک یا هنگام کار در آشپزخانه! خود را به چالش بکشید سعی کنید جملات طولانی و پیچیده تری به انگلیسی بگویید، سعی کنید هر روز حتی شده برای دقایق کمی انگلیسی گوش کنید، فایل های صوتی آموزشی یا حتی یک ترانه انگلیسی، هر روز انگلیسی بخوانید و به انگلیسی صحبت کنید. انگلیسی باید بخشی از هر روز شما شود. هر چقدر کم اما تمرین را متوقف نکنید.

  • موثر شنیدن اولین گام مکالمه است!

مهارت شنیدن تاثیر مستقیم بر تقویت مهارت مکالمه خواهد داشت، سرعت مکالمه بالا، لهجه غلیظ و گستره وسیع لغاتی که هنوز معنی آنها را نمی دانید، شنیدن را سخت خواهد کرد. اما ترجمه و دانستن معنی تک به تک کلمات در فایل های صوتی تنها هدف ما از شنیدن نیست، در ابتدا سعی کنید مفهوم جملات را درک کنید فارغ از دانستن معنی تک به تک کلمات، به تفاوت بیان و تلفظ کلماتی که می دانید در محاوره توجه کنید، مثلا  کلمه ” ya” به جای “ you” .  هر چه بیشتر بشنوید گوش شما به شنیدن کلمات و آواهای انگلیسی عادت خواهد کرد که این امر در تلفظ صحیح کلمات به شما کمک می کند.

  • پاسخ همیشه جزئی از پرسش است!

بهترین راه پاسخ دادن دقت به کلمات پرسش است. مطمئنا خیلی از کلمات مورد نیاز شما برای پاسخگویی در پرسش مطرح شده است. استفاده از الگوهای پاسخ دهی می تواند سرعت پرسش و پاسخ و مکالمه را افزایش دهد. به جای حفظ کردن قواعد می توانید الگو ها را پیداکنید. به الگوی پرسش و پاسخ آینه ای در مثال های زیر دقت کنید:

Dose he…?                           Yes, he does.

Can she….?                          Yes, she can.

Is it….?                                  Yes, it is.

  •  Phrase ها را فراموش نکنید:

(phrase   مجموعه کلمات مرتبطی هستند که در کنار هم قرار میگیرند و معنی مستقلی پیدا می کنند) مکالمه روان و موثر یعنی توانایی بیان عقاید، نظرات و احساسات شما ، لغات به تنهایی این امکان را در اختیار شما نمی گذارند جملات کامل کوتاه و کاربردی را یاد بگیرید، خیلی وقت ها جملات کامل در قالب phrase ها تمام منظورشما را منتقل می کنند آنها را خوب به خاطر بسپارید و در مکالمه از  phrase  ها استفاده کنید.

  • در خواندن گرامر زیاده روی نکنید:

کلید موفقیت در مکالمه زبان انگلیسی این است که بتوانید بین خواندن نکات و تمرین کردن آنچه خوانده اید موازنه برقرار کنید، با دانش زیاد گرامری لزوما شما صحبت کننده ماهری نخواهید بود، باید این را بدانید که حتی انگلیسی زبانان هم در مکالماتشان اشتباهات گرامری دارند، مکالمه یعنی برقراری ارتباط موثر در نتیجه بیشتر از این که درگیر قواعد سخت باشید، تمرین کنید که منظور خود را به مخاطب برسانید. (هر چند اهمیت قواعد گرامر برکسی پوشیده نیست در این مقاله تمرکز بر تمرین مکالمه بدون ترس از اشتباهات گرامری است.)

  • از اشتباه کردن نترسید:

اجازه ندهید ترس  از اشتباهات گرامری یا فراموش کردن لغات مانع از صحبت کردن شما شود، حتی اگر فکر  می کنید جمله شما اشتباه است بهتر است که متوقف نشوید و از ادامه مکالمه نترسید. اغلب اوقات  اطرافیان شما متوجه منظور شما خواهند شد حتی اگر جمله شما کاملا صحیح نباشد، اعتماد به نفس شما نهایتا منجر  به مکالمه و تمرین بیشتر و در نتیجه  آن  مهارت بیشتر شما خواهد شد.

  • از مهارت خود استفاده کنید!

Use it or lose it اصطلاحی در زبان انگلیسی هست به این مفهوم که اگر (مهارتی) دارید از آن استفاده کنید در غیر اینصورت آن را از دست خواهید داد. تنها راه به خاطر سپردن کلمات انگلیسی استفاده کردن از آنها در جملات هست وقتی کلمه ای را تازه یاد می گیرید زیاد از آن در جملات مختلف استفاده کنید تا در ذهن شما تثبیت شود در کنار آن از تکرار آموخته های قدیمی تر غافل نشوید!

  • انگلیسی زبان پیچیده ایست!

بعضا وقت ها الگوهای مختلف گرامری را می توانیم به راحتی بیاموزیم اما گاهی اینکار غیر ممکن است. برای مثال همه ما نحوه جمع بستن کلمات را در انگلیسی می دانیم مثلا House  به معنای خانه کلمه ای مفرد و شمارش پذیر است و جمع آن Houses ( خانه ها)، همین الگو آیا در رابطه با کلمه مفرد و شمارش پذیر Mouse (موش) هم صحیح است (Mouses) ؟  قطعا نه! جمع این کلمه  mice  (موش ها) است. اگر بخواهید برای هر چیزی در انگلیسی قاعده پیدا کنید خیلی راحت گیج خواهید شد! پس بعنوان نکته اول بپذیریم که گاهی وقت ها در روند یادگیری باید استثنات را به خاطر بسپاریم و از آنها رد شویم!

  • دانش آموز نباشید!

نوع نگرش درست کلید موفقیت شما است! شما انگلیسی را یاد نمی گیرید! شما کسی هستید که انگلیسی را صحبت می کند! خود باوری و اعتماد به نفس شما تاثیر به سزایی در روند پیشرفت خواهد داشت. در یادگیری فعال باشید و منابع آموزشی خود گسترش دهید.

  • از هر کسی چیزی بیاموزید:

منابع شما برای آموزش زبان فقط کتاب و معلم شما نیست. هر منبع انگلیسی می تواند کمک کننده باشد. فیلم ها، ترانه های انگلیسی، داستان های کوتاه انگلیسی، کارتون یا انیمیشن ها و… منبع مورد علاقه خودتان را پیدا کنید و هر روز زمانی را به تمرین اختصاص دهید.

از هر فردی که انگلیسی را خوب صحبت می کند می توانید کمک بگیرید با دوستانتان انگلیسی صحبت کنید و خودتان را بیشتر در فضای مکالمه انگلیسی قرار دهید با اینکار خودتان و دوستانتان را به یک چالش سخت دعوت کرده اید که به زودی نتایج باور نکردنی آن را خواهید دید!

یادگیری انگلیسی با موسیقی و ۷ دلیل آن را اینجا بخوانید!

دیگر خبرها